Polarizace bohatství a chudoby dosahuje ve světě obrovských rozměrů. Na planetě jsou zhruba čtyři tisíce miliardářů a šestnáct milionů milionářů, a tito lidé vlastní 95 procent bohatství planety. Ostatním lidem zůstávají pouze úvěry a dluhy. Takový stav se nemůže vyvíjet donekonečna, jednoho dne se všechno zřítí jako domeček z karet. Např. ve Spojených státech se vytrácí prostupnost mezi sociálními skupinami. Společnost stále krystalizuje do dvou skupin – do skupiny velmi bohatých, a skupiny velmi chudých. Bohatí jsou stále bohatší a chudí stále chudší. Střední třída se rozpadá na 20 procent mezi bohaté a 80 procent mezi chudé. Tímto procesem je destruován základ společnosti, založené na spotřebě. Mimo jiné i proto se blíží čas velkého konfliktu.
V současné době probíhá na naší planetě rozvoj vědy a techniky velmi nerovnoměrně. V nejvyspělejších státech světa se věda a technika rozvíjí nevídaným tempem. V zaostalých zemích světa se věda a technika prakticky nerozvíjí. Globálně lze konstatovat, že dosažená úroveň rychle se vyvíjejících výrobních prostředků a poznání je v příkrém rozporu se stagnujícím vývojem globálních mocenskopolitických struktur. Důsledkem toho je, že prognostici předvídají budoucnost lidstva podobně jako meteorologové počasí. Jediné, co je možné poměrně dobře plánovat a na co je lidstvo dobře připraveno, jsou války. Cvičení armád, výzkum a vývoj nových zbraní, zvyšování výdajů na zbrojení a pod. ve své podstatě směřují proti žádoucímu směru vývoje mocenskopolitického uspořádání lidstva.
Stávající zastaralé mocenskopolitické uspořádání lidstva je třeba pokud možno co nejdříve změnit. V současnosti si už stále více lidí uvědomuje, že stávající mocenskopolitické uspořádání lidstva je nespravedlivé. Mocenskopolitickou organizaci ovládající lidstvo, která má tvar vysoké a ostré pyramidy, je třeba změnit tak, aby dostala podobu zaoblené ploché hromádky písku, přičemž bude nutné změnit pořadí, v jakém budou nad sebou jednotlivé vrstvy mocenskopolitické organizace správy lidstva. V nejvyšší vrstvě by rozhodně měli být demokraticky volení politici.
Jedno možné konkrétní řešení problému nastolení popsané demokratické světovlády, která umožní budoucnost lidstva centrálně globálně realizovat v souladu s globálně demokraticky projevovanou vůlí lidstva, je možné odvodit od vzniku Evropské unie. Na začátku vzniku Evropské unie byl především Konrad Adenauer, pragmatický demokrat a neúnavný sjednotitel. Tento první kancléř Spolkové republiky Německo, který stál v čele nově vytvořeného státu v letech 1949-63, více než kdokoli jiný změnil tvář poválečného Německa a Evropy. Základním kamenem Adenauerovy zahraniční politiky bylo usmíření s Francií. Společně s francouzským prezidentem Charlesem de Gaullem dosáhli obratu v dějinách tak, že v roce 1963 podepsali bývalí úhlavní nepřátelé Německo a Francie smlouvu o přátelství, která byla prvním krokem na cestě k evropské integraci. Evropská unie vznikla především se záměrem ukončit časté a krvavé války mezi sousedy v Evropě, které vyvrcholily druhou světovou válkou. V roce1950 začalo hospodářské a politické sjednocování evropských zemí v rámci Evropského společenství uhlí a oceli, jehož cílem bylo především zajistit mezi spojenými státy trvalý mír. Zakládajících států bylo šest: Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo a Nizozemsko.
Pozn.: Ti lidé, kteří brojí proti existenci EU, např. chtějí aby jejich stát vystoupil z EU, si vůbec neuvědomují, že EU vděčí za to, že žijí v oblasti míru a stability, což považují za samozřejmost.
Podle vzoru Evropské unie může být k řešení problému nastolení demokratické světovlády využito již osvědčené formy politického spojení států, kterým je federace. Nastolení Globální federace lze zrealizovat například tak, že si všechny pokrokové politické strany a hnutí ve všech státech světa přidají do svých politických programů záměr nastolit Globální federaci, načež všechny tyto pokrokové politické strany a hnutí ve vzájemné spolupráci globálně zrealizují své politické programy.
Urychlení vývoje mocenskopolitického uspořádání lidstva, t. j. nastolení demokratické světovlády, je naléhavé především z následujících důvodů:
1, Vývoj politického uspořádání lidstva sice jednoznačně a neodvratně směřuje ke stavu, kdy budoucnost lidstva bude centrálně globálně koordinována a řízena v souladu s globálně demokraticky projevovanou vůlí lidstva, ale velmi pomalu. Dá se říci, že tento vývoj stagnuje. Smutnou skutečností je, že se uvedeného stavu politického uspořádání nemusí lidstvo dočkat, propukne-li světová válka.
2. Současné mocenskopolitické uspořádání lidstva neumožňuje úspěšně řešit závažné globální problémy, jako je globální oteplování, existence teroristických organizací, hlad a bída v zemích třetího světa a pod..
3. Lidstvo nemá jednoznačnou a zodpovědnou globální centrálu, tj. zodpovědného představitele, tj. konkrétní instituci nebo občana, které by mohla jiná civilizace oslovit, a to přes to, že velké množství indicií již mnoho let nasvědčuje přítomnosti jiné civilizace na naší planetě. Navázat kontakt s některou lokální vládou by bylo od vyspělejších mimozemšťanů neodpovědné. Stávající chaotický a nekoordinovaný vývoj lidstva by to mohlo ovlivnit velmi nepříznivě, protože při kontaktu by zřejmě vyspělejší mimozemšťané předávali lokální vládě také na zemi dosud neznámé nové poznatky vědy a techniky a protistrana by tyto poznatky mohla využít k výzkumu a vývoji nových ničivějších zbraní.
Závěrem je třeba uvést základní výhody, které lidstvu přinese nastolení demokratické světovlády:
1. Demokraticky volená světovláda bude v souladu s vůlí lidstva plánovat a realizovat budoucnost lidstva ve všech oblastech života společnosti. Ve šech oblastech života společnosti přestanou vznikat krize, které v současnosti nepříznivě ovlivňují životy všech lidí na planetě.
2. Problémy, které budou vznikat mezi státy, bude demokratická světovláda řešit výhradně mírovou cestou bez použití zbraní.
3. Trvalý mír na celé planetě umožní ve všech státech světa ukončit vývoj a výrobu nových zbraní. Náklady, které se tím ušetří, bude možné použít na urychlení vývoje zaostalých států světa.
- Ing. Miloslav Dědek
Žádné komentáře :
Okomentovat